O HOMOCYSTEINU
HOMOCYSTEIN JE PŘÍČINA
AUTOIMUNITNÍCH NEMOCÍ
Na biochemických procesech, které nepřetržitě probíhají v našich buňkách, stojí lidský život. Na tom, zda probíhají bezchybně závisí, zda je jedinec zdráv, nebo onemocní. V posledních padesáti letech lékařská věda pochopila bližší význam části těchto dějů a nabídla jejich výklad jako součást návodu, jak získat lepší zdraví. Do této skupiny nemocí s odhalenou příčinou patří i autoimunitní onemocnění.
Medicína zde nabídla lidstvu zcela konkrétní vyložení příčin, od něhož se potom odvíjí léčení a samozřejmě i prevence celé této velké skupiny nemocí. Znalosti lékařské vědy dnes umožňují předcházet vzniku Crohnovy choroby, ulcerosní kolitidy a dalších zánětlivých onemocnění střev s autoimunitním mechanismem vzniku.
Tato a další autoimunitní onemocnění vznikají proto, že složení stravy, do kterého musíme počítat obsah mikronutrientů (vitamíny, minerály a stopové prvky), dnes již nenaplňuje biologické požadavky, které buněčná biochemie musí mít, aby mohla fungovat. Z mnoha faktorů, kterých je v naší stravě nedostatek, se zaměřme na to nejvýznamnější. Nejvyšší významovou kategorii vitamínů tvoří jen tři vitamíny: kyselina listová, B6 a B12.
Zdrojem prvních dvou vitamínů má být pro člověka zelenina a další přírodní plodiny. Tento zdroj vitamínů pro lidstvo v posledních padesáti letech velmi výrazně zeslábnul a ztratil schopnost uhrazovat potřebu vitamínů pro naši buněčnou potřebu. Zatím se nedaří vymyslet způsob, jak tento nedostatek nahradit jinak, než tabletami z lékárny.
Jsou čtyři hlavní příčiny tohoto nevratného úbytku: vyčerpání minerálů z intenzivně obhospodařované půdy, kyselé deště, a zelenina, která se pro naši potřebu vypěstuje v jižních zemích a sklízí se tak předčasně, že nestihne syntetizovat vitamíny, neboť tyto syntézy probíhají až v posledních dnech jejího dozrávání. Posledním ochuzujícím faktorem je průmyslové zpracování zeleniny do polotovarů a konzerv.
Pro vznik autoimunitních onemocnění je podstatný nedostatek kyseliny listové a vitaminů B6 a B12. Před padesáti lety, kdy byl těchto vitamínů ve stravě dostatek, probíhaly biochemické procesy v úseku vzniku a přeměn aminokyseliny homocysteinu normálně podle přírodních zákonů. To znamená, že se většina vzniklého homocysteinu přeměňovala po splnění svých úkolů v neškodné látky. I za tohoto ideálního stavu se malá množství homocysteinu dostávala do krve, kde se rychle vyvázala vytvořením vazebních můstků na volné bílkoviny cirkulující v krvi a nemohla vznikat žádná poškození.
Dnes vidíme, že do buněk přichází ze stravy málo kyseliny listové a s jejím úbytkem klesá i množství stavebního materiálu pro syntézu bílkovin, které v krvi vychytávaly homocystein. Situaci zhoršuje nedostatek B6, který přispívá ke zvyšování množství nezpracovaného homocysteinu, který přechází do krve, kde hledá bílkoviny, na které by se mohl navazovat. Nenajde-li žádné volně kolující v krvi, hledá náhradu, kde se dá. Tuto náhradu nachází na buňkách střevní sliznice, na buňkách štítné žlázy, na nervových vláknech, na kloubním vazivu poškozeném revmatickým zánětem a v dalších orgánech. Na „vyhlédnutou“ bílkovinu se připojí vazebním můstkem, čímž „vybranou“ bílkovinu „označkuje, to znamená, že změní její chemické složení.
Tady jsme na stopě vzniku dalších autoimunitních onemocnění. Je jich velmi pestrá paleta. Některá onemocnění se vyskytují vzácně, jiná jsou častější. Důležité je, že mechanismus jejich vzniku je vždy stejný a příčina je jen jedna a vždy ta samá:
I když jde o změny zdánlivě nepatrné, jsou pro imunitní systém zásadní. Původně „známá“ bílkovina se pro něj změní ve vetřelce, kterého musí zničit. Toto poznání evokuje zásadní otázku pro léčení: Má se tato přirozená reaktivita imunitního systému násilně potlačovat stejnými látkami, jaké se nasazují u transplantací orgánů, aby imunitní systém nemohl zničit transplantovaný orgán, jak se to dnes běžně děje? Nebo je lepší (fyziologičtější) zabezpečit dostatek hlavních vitamínů potřebných pro bezchybnou metabolizaci homocysteinu a syntezu malých částic bílkovin, které v krvi slouží jako „lapače homocysteinu?
Lidé s autoimunitním onemocněním, kteří dají přednost druhému a přirozenějšímu léčebnému postupu, mají předpoklad vyléčení příčiny vzniku své choroby a tím se uzdravit
Detašovaná pracoviště ve větších městech, pracující dle metodiky MUDr. Erbena jsou metodicky a organizačně propojena projektem "Vitaminy s příběhem". Tato spolupráce umožňuje snadnou dostupnost těchto služeb ve všech krajích naší Republiky i na Slovensku.
VITAMÍNY S PŘÍBĚHEM
Více o projektu Vitaminy s příběhem i naší spolupráci se dozvíte ZDE